Autyzm

Autyzm u dzieci to grupa zaburzeń, które wpływają na zdolność komunikowania się,
utrzymywania kontaktów społecznych i okazywania emocji. Objawy autyzmu są zwykle
widoczne u dwuletnich dzieci, dlatego tak istotne jest ich wczesne rozpoznanie. Im szybciej rodzice zauważą niepokojące symptomy, tym wcześniej można zacząć leczenie. Pierwsze oznaki schorzenia u dzieci mogą dać o sobie znać nawet u 6-miesięcznych niemowląt. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego nie wszystkie objawy muszą wystąpić u dziecka, by zdiagnozować autyzm.
Autyzm wczesnodziecięcy – objawy
Mimo iż rozpoznanie autyzmu następuje zwykle między drugim a trzecim rokiem życia,
niektóre objawy autyzmu u dzieci można dostrzec dużo wcześniej. Jeśli 6-miesięczne
niemowlę nie uśmiecha się, w wieku 12 miesięcy nie gaworzy i nie wykonuje żadnych
gestów, a w wieku dwóch lat nie jest w stanie wypowiedzieć dwuwyrazowych wyrażeń,
istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest dzieckiem autystycznym.
Objawy autyzmu – zdolność komunikowania się
Niemal połowa autystycznych dzieci nie jest w stanie rozwinąć mowy niezbędnej do
komunikowania swoich potrzeb. Gdy wielu zdrowych dwulatków zaczyna mówić lub
przynajmniej składać proste wyrazy, dzieci z autyzmem mają dużo uboższe słownictwo i
mniejszą zdolność do mówienia. Jest im ciężko wymówić spółgłoski oraz zbitki wyrazowe i raczej nie gestykulują podczas mówienia. Podczas gdy większość prawidłowo rozwijających się maluchów potrafi wskazać palcem na przedmiot, który je interesuje, lub spojrzeć w kierunku, który wskazuje rodzic, autystyczne dwulatki nie są w stanie tego zrobić. Zamiast popatrzeć na to, co rodzic chce im pokazać, spoglądają na palec.
Objawy autyzmu u małych dzieci – zachowanie
Z jednej strony autystyczne dzieci nie posiadają niektórych umiejętności, z drugiej mają tendencję do pewnych zachowań. Wiele dzieci z autyzmem lubi rutynę. Każda ingerencja w ustaloną kolejność wydarzeń może wywołać silną reakcję dziecka. Dwulatki autystyczne zwykle lubią odbyć kąpiel codziennie o tej samej porze, ważne są także pory posiłków. Niektóre dzieci z autyzmem często klaszczą w dłonie lub kołyszą się do przodu i tyłu podczas siedzenia. Kompulsywne zachowania nie należą do rzadkości w czasie zabaw. Niektóre dzieci potrafią godzinami układać swoje zabawki w idealną linię, a gdy ktoś im przeszkodzi, bardzo się denerwują.
Objawy autyzmu – umiejętności społeczne
Dzieci autystyczne chcą mieć przyjaciół, ale nawiązywanie kontaktów jest dla nich trudne. W czasie zabawy wiele dzieci odsuwa się od grupy, co ma związek z niezrozumieniem przyjacielskich gestów, na przykład uśmiechu lub kontaktu wzrokowego. Kiedy ktoś obejmuje dziecko autystyczne, maluch zwykle sztywnieje, jakby odrzucał oznaki uczucia.Dzieje się tak, ponieważ dziecko z autyzmem nie rozumie emocji i nie jest w stanie ich odwzajemnić. Podczas gdy wielu dwulatków macha ręka na pożegnanie lub odwraca głowę,gdy słyszy swoje imię, autystyczne dziecko zwykle nie robi tych rzeczy. Mniej chętnie bierze udział w niektórych grach i zabawach, na przykład "a kuku".
Autyzm – objawy
W miarę rozwoju dziecka widoczne stają się inne symptomy autyzmu:
1. dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego,
2. maluch woli bawić się sam,
3. nie jest kreatywny podczas zabawy, brak mu wyobraźni,
4. ma trudności w kontaktach z innymi ludźmi,
5. wydaje się nadpobudliwy,
6. czasami wpada w gniew bez wyraźnego powodu,
7. nie lubi cieszyć się z innymi,
8. ma ograniczoną mimikę twarzy, jego twarz nie wyraża wielu emocji,
9. dziecko jest impulsywne, często zapomina o różnych sprawach i czasami ciężko mu
usiedzieć na miejscu,
10. ma tendencję do niszczenia przedmiotów,
11. nie reaguje wołane po imieniu,
12. ucieka wzrokiem, gdy rodzic staje naprzeciwko dziecka i mówi do niego
13. ma napady śmiechu nie związane z sytuacją
14. zdarza się, że reaguje śmiechem na płacz innych
15. nie uśmiecha się do ludzi
16. nie wyciąga rąk, nie oczekuje, że ktoś je przytuli
17. nie uspokaja się, gdy rodzic bierze je na ręce
18. szuka kontaktu z osobami dorosłymi
19. nie naśladuje zachowań innych osób
20. jego nastrój często się zmienia.
Objawy autyzmu u dzieci są liczne i u każdego mogą wystąpić w różnych postaciach.
Rodzice, którzy zauważyli u swojego dziecka wymienione wyżej symptomy, powinni udać
się z maluchem do lekarza. Może się okazać, że konieczna będzie terapia dzieci z autyzmem i nauczenie się tego, jak wychowywać dziecko autystyczne.

Autorka tekstu. Joanna Brodziak.